Zioła dla zdrowia w ciąży lub po porodzie

Kąpiel w ziołach nie tylko pomoże Ci się zrelaksować, wesprze także Twój organizm, ponieważ przez skórę przenika do ciała dużo dobrego z takiej kąpieli. Wspomaga ona w stanach zapalnych skóry, w hemoroidach, pomaga wygoić krocze, jest to także cudowny sposób na odzyskanie sił po porodzie.

Pamiętaj także, że wszystko co wsmarowujesz w skórę ma znaczenie podczas ciąży i po ciąży. Jest bardzo dużo chemii w kosmetykach i czasami lepiej upewnić się co się używa, aby nie miało to złego wpływu na rozwój płodu.

Herbatki ziołowe

Na odbudowanie organizmu lub na pomoc w bezsenności. Dobrze wiesz, że sen jest najlepszy w regeneracji organizmu. Mimo, że jesteś w ciąży czy masz już maluszka – bardzo tego snu potrzebujesz.

Herbatki ziołowe pomogą Ci także w polepszeniu samopoczucia czy ukojeniu nerwów – polecam rumianek czy lawendę.

  •  Przewrotnik pospolity – oddziałuje dobroczynnie na macice -szczególnie w okresie po porodzie. Daje jej energię na powrót do normalnej wielkości.

  • Rozmaryn lekarski – rozmaryn jest zdolny rozgrzać ciało jak mało która inna rośliną – zawsze wskazany, gdy głowa jest przeładowana a narządy płciowe pomijane. Poleca się go do potraw, ale także do picia jako herbatkę.

  • Nawłoć pospolita – idealny dla kobiet, które są zajęte intensywną pracą zawodową, rodziną, wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu. Zamiast środków uspokajających poleca się pić herbatkę z nawłoci. Wzmacnia nerki i genitalia kobiece, daje poczucie emocjonalnej wytrzymałości.

  • Tasznik pospolity – jedna z najskuteczniejszych roślin na regeneracje błony śluzowej macicy.

  • Krwawnik pospolity – herbatka na zapalenie jajników, upławy, wypadanie macicy, mięśniaki macicy i dolegliwości menopauzalne. Niezwykle korzystne są nasiadówki. 

  • Skrzyp polny – dla wzmocnienia układu oddechowego, nerek i pęcherza.

Zioła, których nie wolno używać w ciąży

Aloes, piołun, bylica pospolita, szałwia, glistnik jaskółcze ziele, oman wielki, kruszyna.

Rozmaryn nie powinien być używany w ciąży, aby uniknąć krwawień czy poronienia.

Liść maliny – może być użyty tylko w ostatnim miesiącu ciąży, aby poród był łatwy i przebiegł bez komplikacji.

Kobietom w ciąży nie poleca się picia kawy. Mimo, że nie jest trucizna to jednak osłabia organizm.

Matki karmiące nie powinny pić tych ziół:

Kruszyna – może wywołać biegunki u dziecka oraz herbatka miętowa może spowodować zmniejszenie pokarmu.

Podsumowanie

Dużo jest ziół i ich cudownych zastosowań – polecam zagłębić się szczególnie w te dwie lektury poniżej. Proszę tylko zwróć uwagę na to, że jeśli nigdy nie stosowałaś czy piłaś ziół mogą one mieć zwiększoną reakcje w Twoim organizmie oraz niektóre zioła mogą wywołać w większych ilościach jakieś skutki uboczne np. picie dziurawca i opalanie się sprawi, że mogą pojawić się plamy na ciele.

Tak więc wszystko rozsądnie i w umiarze. Ale z całego serca polecam Ci zioła, abyś mogła wspomóc sobie w ciąży oraz wrócić do siebie po porodzie.

Literatura:

1.     Stefania Korżawska „Wybrałam zdrowie dla dziecka”, Warszawa 2013

2.     Dr. Rosina Sonnenschmidt „Układ rozrodczy”, Medycyna Holistyczna, Białystok 2020

“Nie czyń siebie samej przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.”