Nietrzymanie moczu
Czy Tobie także się coś takiego zdarza?
Jest to niestety coraz poważniejszy problem zdrowotny naszych czasów. Szacuje się, że ok 30% populacji dorosłych kobiet tego doświadcza.
Wiem doskonale, że jest to bardzo wstydliwy temat, dlatego dla mnie ważne jest zwracanie uwagi na potrzebę proaktywnego podejmowania tego tematu. Dolegliwość ta wpływa niekorzystnie na jakość kobiecego życia.
Pamiętaj proszę, że nie jesteś z tym sama.
Wraz z postępem medycyny jest coraz więcej skutecznych metod leczenia tego schorzenia. Dzięki temu, że przekazujemy takie informacje kobiety stają się coraz bardziej świadome i częściej zgłaszają się po pomoc.
Nietrzymanie moczu możemy podzielić na:
Wysiłkowe – podczas kaszlu, kichania, śmiania się czy sportu
Naglące – poprzez parcie naglące
Mieszane – czyli nietrzymanie moczu przy wysiłku oraz równocześnie poprzez parcie naglące
Enureza – każdy mimowolny wyciek moczu
Ciągłe nietrzymanie moczu – stały niekontrolowany wyciek moczu
Inne typy – np. sytuacyjne podczas stosunku
Moczenie nocne
Ukryte nietrzymanie moczu
Co ma wpływ na nietrzymanie moczu? Wiek, poród, otyłość, zabiegi operacyjne okolic miednicy, cukrzyca oraz wyczynowy sport.
Wiek a nietrzymanie moczu – częstość występowania nietrzymania moczu zwiększa się wraz z wiekiem kobiet. W grupie kobiet między 30 a 50 rokiem życia dominuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. Kobiety po 80 roku życia mają mieszane nietrzymanie moczu wraz z nietrzymaniem parć naglących.
Poród a nietrzymanie moczu – związek między nietrzymaniem moczu a porodem siłami naturalnymi jest wyższy u kobiet młodych, progresywnie maleje u starszych pań.
Otyłość a nietrzymanie moczu – wśród otyłych kobiet występuje dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania na nietrzymanie moczu.
Zabiegi operacyjne okolic miednicy a nietrzymanie moczu – zwiększenie ryzyka pojawienia się wysiłkowego nietrzymania moczu po histerektomii (zabieg chirurgicznego usunięcia macicy), szczególnie wykonana drogą pochwową – najwyższe w ciągu 5 lat od operacji.
Cukrzyca a nietrzymanie moczu – jeśli jest nieprawidłowo kontrolowana zwiększa ryzyko każdej postaci nietrzymania moczu – ma to związek z nieprawidłowym poziomem hemoglobiny glikoawanej.
Sport a nietrzymanie moczu – głównie jest to związane z wyczynowym uprawianiem sportu lub intensywnym treningiem na trampolinach. Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu występują głównie w czasie wykonywania ćwiczeń, nie towarzyszą jednak codziennej aktywności.
Zadbaj o siebie i szukaj pomocy u neurologa, ginekologa czy fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Do kogo się udać, to zależy co się właściwie dzieje z organizmem i który rodzaj nietrzymania moczu masz – tutaj bardzo ogólny przykład:
– jeśli to jakiś brak czucia w okolicach krocza to neurolog
– jeśli są jakieś zmiany śluzówki pochwy lub cewki moczowej to ginekolog
– jeśli to zła postawa ciała, złe oddychanie pociążowe to – fizjoterapeuta uroginekologiczny.
Pamiętaj także proszę, że fizjoterapia jest rekomendowaną metodą pierwszej linii leczenia wszystkich typów nietrzymania moczu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy, dźwigacza odbytu i mięśni przepony moczowo – płciowej mają na celu wzmocnienie mechanizmu podpierającego cewkę moczową w czasie uruchomienia tłoczni brzusznej.
Pomóż mi szerzyć wiedzę na ten temat, aby kobiety wiedziały, że jest dla nich pomoc.
Jako trener personalny mam za zadanie uświadamiać kobiety i im pomagać w szukaniu pomocy, nie jestem tutaj jednak specjalistą od strony lekarsko-fizjoterapeutycznej. Dlatego polecam poczytać więcej w tym kierunku lub zasięgnąć porady u profesjonalistów, ponieważ to co napisałam powyżej to tylko wprowadzenie do obszernego tematu.
Idealna pozycja książkowa, którą rekomenduje to:
„Nietrzymanie moczu u kobiet” wyd. PZWL, prof.dr hab. N. med. Ewa Barcz.
“Najtrudniejsze jest zdecydowanie się na działanie. Reszta to już tylko kwestia wytrwałości. ”
— Amelia Earhart